• Eğitim Dönemi: Pazartesi – Cuma | 08:45 – 24:00
  • Eğitim Dönemi: Cumartesi | 09:30 – 17:00
  • Eğitim Dönemi: Pazar | 11:00 – 19:00
  • Yaz Dönemi Pazartesi – Cuma 08:45 – 17:00
  • Sömestr Tatili Pazartesi – Cuma 08:45 – 17:00

Ödünç Verme

Barbaros Kütüphanesi “Ödünç Alma”hizmetlerinden yararlanan kullanıcılar, ödünç alınabilen bilgi kaynakları, yayın alma sayısı ve süresi aşağıdadır.

 

Untitled

* Bahçeşehir Üniversitesi Barbaros Kütüphanesi’nden kurum mensupları (Akademik ve İdari Personel, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri) ve diğer üniversitelerin öğretim üyeleri, İl ve belediye yöneticileri, çevrede bulunan askeri birliklerin komutanları, çevrede bulunan okulların öğretmenleri ve diğer üniversitelerin öğrencileri yararlanabilir.
* Kütüphane bilgi kaynaklarından yararlanmak isteyen kullanıcılar ödünç alma, iade ve uzatma işlemlerini sadece kendileri kimlik kartlarını göstermek koşuluyla yapabilirler.
* Başka bir kullanıcının isteği doğrultusunda, ödünç kaynak alan kullanıcılar kütüphaneciler tarafından istendiği taktirde aldığı bilgi kaynağını en fazla yarım gün kütüphanede kalmak üzere geri iade ederler. Süre bitiminde bilgi kaynağı tekrar kullanıcıya iade edilir.
* Dergilerin en son sayıları bir sonraki sayı gelene kadar ödünç verilemez.
* Ödünç alınan bilgi kaynağının üzerinde rezerv ve ayırtma işlemi yoksa, ödünç alma süresinin bitimine 3 gün kala uzatılabilir. Uzatma işlemi 3 kez ile sınırlıdır.
* Kütüphane dışından gelen kullanıcılar kütüphaneden ücretsiz olarak yararlanır, ancak ödünç yayın alamazlar. Diğer üniversitelerden gelen ve ödünç yayın almak isteyen kullanıcılar bu işlemi ancak kurumlarının kütüphaneleri aracılığı ile (Kütüphanelerarası ödünç) yaparlar.
* Ayırtılan bilgi kaynağı 3 günden fazla bekletilmez. 3 gün içinde alınmayan bilgi kaynağı istekte bulunan başka bir okuyucuya ödünç verilir ya da rafa kaldırılır.
* Ödünç alınan bilgi kaynağının süresi başka kişiler tarafından uzattırılamaz. DVD ve dergilerde uzatma işlemi yapılmaz ve en fazla 2 gün ödünç verilir.
* Zamanında iade edilmeyen materyallerde her geçen gün için materyal başına 0,50 kuruş ceza uygulanır.. Bu miktarlar günün şartlarına göre yeniden belirlenir.
* Kullanıcı tarafından iade edilen kitap aynı gün kullanıcıya tekrardan ödünç verilemez. Kullanıcı iade ettiği kaynağı 5 iş günü sonra tekrardan ödünç alabilir.
Ödünç aldığı materyali zamanında getirmeyen kullanıcılara ceza uygulaması aşağıdaki şekilde olur:
* Bütün kullanıcılara bilgi kaynağını getirip, gecikme cezasını ödeyinceye kadar ödünç olarak yeni kaynak verilmez.
* Yıllık izin, doğum izni, yurt dışına çıkma, konferans, yarıyıl, yaz tatili v.b. bir sebeple 15 günden fazla kurumdan uzak kalan üyeler materyalin iade tarihi dolmasa bile ödünç aldığı bilgi kaynağını kütüphaneye iade eder.
* Kullanıcı, ödünç aldığı bilgi kaynağını kaybettiği takdirde piyasada bulunuyorsa orijinalini getirir.
* Bahçeşehir Üniversitesi Kütüphanesi, kütüphaneler arası işbirliği dahilinde, kurumda görevli öğretim üyeleri için diğer kütüphanelerden kitap, fotokopi ve tarama sonuçları getirterek de kullanıcılarının ihtiyacını karşılar. Bu işlemler için yapılan posta masrafları okul tarafından, DVD ve fotokopi ücretleri okuyucular tarafından karşılanır. Bu konuda öğrencilerin bir ihtiyacı olduğu taktirde onlara da danışma hizmeti verilir
* Okuyucular fotokopilerini, üniversite merkezindeki fotokopi ofisinde veya dışarıda istedikleri fotokopi merkezinde çektirebilirler.
* Kütüphanenin kapanma saatine 40 dakika kala, fotokopi için yayın dışarı verilmez.
* Kapanış saatine 15 dakika kala kütüphane sistemi kapandığı için ödünç işlemleri yapılmaz.
* Kapanış saatine 15 dakika kala kullanıcıların çıkması sağlanır ve kütüphane görevlisi tarafından kontrol işlemleri yapılır.

 


Güncellenme Tarihi :18.06.2015

Hizmetler

E-Kitap Kullanım Kılavuzları

Elektronik kitap veritabanları içerisinden kitap indirmek için öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturulmalı ve Adobe Digital Editions programının sistemimizde yüklü olma...

Devam

Turnitin İntihal Tespit Programı

Turnitin İntihal Tespit Programı   Turnitin Programı 2015 yılı itibariyle Akademisyenlerimizin ve Öğrencilerimizin kullanımına açılmıştır. Akademisyenlerimi...

Devam
Top